Dermatolog zajmuje się diagnozą i leczeniem chorób skórnych. Skóra to przecież jeden z największych narządów naszego ciała. Musi znieść działanie czynników atmosferycznych, narażona jest wiele chorób i stanów zapalnych. Kiedy pojawiają się na niej wypryski, znamiona czy inne problemy, warto zgłosić się dermatologa.
Dermatolog – czym się zajmuje?
Dermatolog jest specjalistą, który zajmuje się diagnozowanie i leczeniem chorób skórnych o różnej etiologii. Musisz wiedzieć, że dermatologa trafiają nie tylko osoby, które mają problem z trądzikiem. Właściwie trudno jest oddzielić dermatologię od innych dziedzin medycyny, ponieważ sporo chorób daje objawy skórne.
Dermatolog często współpracuje z alergologiem, immunologiem, endokrynologiem, specjalistą chorób wewnętrznych, onkologiem, chirurgiem naczyniowym, wenerologiem.
Dermatolog diagnozuje więc i leczy wszelkie choroby skóry, ale także włosów i paznokci. Specjalista ten zajmuje się również schorzeniami ogólnoustrojowymi dającymi objawy na powierzchni skóry (także błonami śluzowymi).
Jakie podspecjalizacje ma dermatologia?
Dyscyplinami powiązanymi z dermatologią są:
wenerologia – dziedzina obejmująca choroby przenoszone drogą płciową,
chirurgia skóry – koncentruje się na ogóle zagadnień chirurgicznych związanych z leczeniem schorzeń skórnych i tkanki podskórnej,
kosmetologia – zajmuje się badaniem, pielęgnacją i przywracaniem młodego i atrakcyjnego wyglądu skórze (z wykorzystaniem zabiegów i odpowiednich kosmetyków),
pediatria dermatologiczna – ukierunkowana na schorzenia skórne u dzieci i młodzieży,
dermatologia alergologiczna – łączy w sobie elementy dermatologii i alergologii, bada schorzenia skóry powstałe na skutek reakcji alergicznych,
medycyna estetyczna – dziedzina medycyny nastawiona na profilaktykę starzenia się skóry oraz zastosowanie zabiegów spowalniających ten proces,
psychodermtologia – połaczenie dermatologii i psychologii, dyscyplina ta powstała w odpowiedzi na pojawiające się symptomy psychologiczne współwystępujące z niektórymi chorobami skórnymi,
trychologia – zajmuje się chorobami skóry głowy i włosów.v
Kiedy warto iść do dermatologa?
Do dermatologa zgłoś się wtedy, kiedy wystąpią u Ciebie dolegliwości skórne. Jednak nie zawsze pryszcze lub wysypka będą świadczyć o chorobie skóry. Do dermatologa warto zgłosić się wtedy, kiedy zaobserwujesz u siebie następujące objawy:
długo utrzymujące się i uporczywe swędzenie skóry,
odbarwienia i przebarwienia skóry,
zaczerwienienie skóry twarzy, szyi i dekoltu,
powiększone pory, zaskórniki, trądzik,
nadmierna suchość skóry,
przebarwienia paznokci, ich łamliwość oraz zmiany w ich strukturze,
znamiona i brodawki,
wypadanie włosów.
Jakie choroby leczy dermatolog?
Choroby skóry inaczej nazywane są dermatozami. Mogą występować na tle wirusowym lub bakteryjnym. Do schorzeń skóry, którymi często zajmuje się dermatolog, należy trądzik i różne jego odmiany – rożowaty, hormonalny. Dermatolog leczy także:
atopowe zapalenie skóry (AZS),
łojotokowe zapalenie skóry,
łuszczycę,
egzemę,
alergie skórne,
łupież,
łysienie,
przebarwienia skóry,
brodawki wirusowe (kurzajki)
nadpotliwość pach, dłoni i stóp
rumień,
opryszczkę,
rozstępy,
liszaje,
zakażenia bakteryjne,
schorzenia przenoszone drogą płciową,
nowotwory skóry.
Jak wygląda wizyta w gabinecie dermatologa?
Do dermatologa możesz iść prywatnie lub z Narodowego Funduszu Zdrowia. Do wizyty nie musisz specjalnie się przygotowywać.
Konsultacja dermatologiczna rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem. Dermatolog zapyta Cię o przebyte choroby, objawy, przypadki zachorowań w rodzinie, będzie chciał też poznać obecne leczenie. Na pewno będzie chciał się dowiedzieć, jakich kosmetyków używasz oraz jak pielęgnujesz skóry. Spodziewaj się także pytania o stosowaną dietę i styl życia.
Następnie specjalista przejdzie do badania zmienionych obszarów skóry. Użyje w tym celu dermatoskopu lub wideodermatoskopu. Są to specjalistyczne urządzenia, które pokazują skórę w dużym powiększeniu.
Czasami dermatolog zleca konkretne badania – wymaz ze skóry, testy alergiczne, badania krwi. Może się okazać, że konieczna jest również biopsja, czyli pobranie wycinka skóry do badania histopatologicznego.
Rodzaj leczenia dermatologicznego zależy w dużej mierze od typu schorzenia. Nieraz wystarczą środki farmakologiczne (przeciwwirusowe lub przeciwbakteryjne), innym razem nie obejdzie się bez mało inwazyjnych zabiegów laserowych, łyżeczkowania lub wymrażania.