Czym jest konsolidacja pożyczek?

konsolidacja pożyczek i kredytów

Konsolidacja pożyczek i kredytów jest bardzo popularna wśród klientów banków oraz prywatnych firm pożyczkowych. Wiele osób korzysta z niej, opanowując dzięki temu swoją sytuację finansową. Konsolidacja pożyczek i kredytów przydaje się szczególnie wtedy jeśli nasza sytuacja finansowa jest stosunkowo stabilna, ale łączna wysokość miesięcznych rat wszystkich naszych zobowiązań staje się uciążliwa. Wiele osób rozważa skorzystanie z tego rozwiązania, ale nie wiedzą do końca, na jakiej zasadzie funkcjonuje konsolidacja, czym jest i jakie są jej plusy. Poniżej przedstawiamy porady i wskazówki, które pomogą podjąć świadomą decyzję.

Czym jest konsolidacja pożyczek?

Konsolidacja pożyczek i kredytów to połączenie kilku zobowiązań w jedno. Nowy kredyt lub pożyczka spłaca pozostałe zobowiązania, a my uzyskujemy mniejsze miesięczne raty, niż płacone wcześniej. Konsekwencją zmniejszenia raty przy konsolidacji jest na ogół dłuższy łączny okres spłaty połączonego zobowiązania. Możliwa jest teoretycznie konsolidacja zobowiązań bez wydłużania okresu spłaty, ale w praktyce nie jest ona często stosowana ponieważ jej cel jest inny niż obniżanie raty – taka wersja konsolidacji służy przeniesieniu zobowiązań do jednego kredytodawcy lub pożyczkodawcy.
Na rynku możemy wziąć kredyt konsolidacyjny w banku lub skorzystać z ofert pożyczek konsolidacyjnych. Działanie jest podobne, różnice tkwią w typie umowy, kosztach oraz formalnościach, które należy spełnić.
Otrzymując kredyt konsolidacyjny i łącząc nasze poprzednie zobowiązania w jedno nowe, możemy również otrzymać pewną gotówkę “do ręki”. Zostanie ona doliczona do naszego zobowiązania. Jest to rozwiązanie opcjonalne zależnie od danej oferty firmy pożyczkowej czy banku. Konsolidacja kredytów i pożyczek pozwala zmniejszyć nasze miesięczne raty, nawet o kilkadziesiąt procent co może pozwolić uporządkować nasz miesięczny budżet.

Jakie wymagania trzeba spełnić?

Wiele osób obawia się, że konsolidacja będzie trudnym procesem i będzie wymagała spełnienia szczególnych warunków. Nie jest to jednak prawdą. Konsolidacja zarówno bankowa, jak i w prywatnych firmach pożyczkowych odbywa się dokładnie na podobnych zasadach co wnioskowanie o standardowy kredyt lub pożyczkę. W tym celu musimy złożyć wniosek kredytowy, posiadać zdolność kredytową i nie mieć zadłużenia. W przypadku kredytu konsolidacyjnego należy też wskazać i udokumentować zobowiązania do spłaty których kredyt ten będzie wykorzystany.

Dlaczego warto rozważyć konsolidacje? Korzyści

Konsolidacja zobowiązań może być bardzo korzystna pod wieloma względami. Pierwszym plusem konsolidacji jest uregulowanie swojej sytuacji finansowej i odzyskanie płynności finansowej. Jeśli spłacenie kilku zobowiązań na łączną dużą sumę miesięczną, staje się dla nas trudne i mamy z tym narastające kłopoty, konsolidacja pozwoli zmniejszyć miesięczne raty. Dzięki temu nie popadniemy w zadłużenie i nie będziemy musieli ponosić np. kosztów windykacyjnych czy egzekucji komorniczej. Konsolidacja jest również przydatna, jeśli staramy się o nowy kredyt np. gotówkowy czy samochodowy. Banki znacznie chętniej przyznają nam taki kredyt, jeśli będziemy mieli niższe zobowiązania miesięczne. Podczas wnioskowania o kredyt czy pożyczki znacznie bardziej liczy się wysokość miesięcznych rat niż długość tych zobowiązań.

Więcej porad na temat korzystania z kredytów i pożyczek na stronie https://pozyczkaplus.pl gdzie znajdziesz też przyjazne pożyczki online.